ZAPYTAJ DEMO | Zadzwoń do nas, jeśli masz jakieś pytania! +48 22 206 21 85
Jesteś na naszej stronie dla Polski WYBIERZ KRAJ

Robotyka i demenja: Paro, dziecko foka

Robotyka i demenja: Paro, dziecko foka

Starzeniu się społeczeństwa w Europie, którego jesteśmy świadkami oraz będzie kontynuować w ciągu najbliższych lat, bez wątpienia towarzyszy wzrost chorób związanych z demencją. Wyraźnei wskazują na to liczne badania. Można przytoczyć badania przeprowadzone przez komitet ds. Demencji G8 lub badania zaprezentowane przez Alzheimer’s Society we wrześniu 2014.

Pacjenci z demencją są dodatkowym zmartwieniem dla domów opieki, ponieważ wymagają oni specjalistycznych terapii, aby każdy dzień był dla nich lepszy. W związku z troską o tego typu pacjentów, rozpoczęto liczne badania oraz nowatorskie terapie, pośród których znajduje się ta, która mówi jak dużą zaletą mogą być dla pacjentów zwierzęta. W rzeczywistości, badania przeprowadzone przez Stryker-Gordon, Bell w Anderson w 284 domach opieki w Minnesocie dowiodły, iż użycie domowych zwierząt poprawia jakość życia starszych osób. Innym przykładem jest jest stworzony przez kataloński dom opieki „Parc Serentill”, stworzony przez kataloński dom opieki „Parc Serentill”, zarządzany przez Fundació Vallparadís. Przeprowadzono badania wśród swoich podopiecznych, których wyniki okazały się jak najbardziej pozytywne.

Niemniej jednak, wdrożenie terapii ze zwierzętami domowymi okazało się ogromnym wyzwaniem dla domów opieki. Na szczęście na przód wyszła technologia, dzięki której stworzono: Paro dziecko fokę.

paro-foca

Ten robot o wyglądzie dziecka foki, został stworzony przez japończyka Takanori Shibata. Twórca zdecydował się na fokę, ponieważ jego zdaniem człowiek nie zna ich natury, w związku z czym ryzyko tego, iż w chwili spotkania z foką zawiedzie nas jej wygląd lub zachowanie jest minimalne.

Paro jest w stanie nauczyć się oraz zapamiętć swoje imię, a nawet odpowiedzieć okazując czułe gesty. Pomimo swojej wagi (3 kg.), poruszając łapkami w odpowiedzi na dotyk człowieka, przytulając Paro mamy wrażenie, że jest on prawdziwy.

Na dzień dzisiejszy istnieją 3.000 Paro. Większość z nich znajduje się w Japonii i ok. 10 w Wielkiej Brytanii gdzie rozpoczęto ich wdrażanie na oddziałach specjalizujących się w opiece nad pacjentami z demencją w Państwowej Służbie Zdrowia.

Liczne badania pokazały, że dzięki Paro udało się złagodzić niektóre z objawów towarzyszących osobom z demencją, których wcześniejsze leczenie opierało się wyłącznie na przyjmowaniu lekarstw. Mimo, że Paro nigdy nie będzie efektywny w 100% przypadków, tak jak wskazują jego twórcy, pewne jest, że nie pojawią się skutki uboczne.

Przed tym wyzwaniem staneli pracownicy “The Grange”, jednej z jednostek brytyjskiej Państwowej Służby Zdrowia specjalizującej się w opiece nad pacjentami z demencją.

Jedna z opiekunek opowiedziała w jaki sposób pracowała z Paro, aby poprawić zachowania społeczne swoich pacjentów. Według jej opowieści, niektórzy z nich udawali, że paro jest prawdziwy. Żarty typu: “Paro nie sikaj na moją nogę” albo “Paro puścił bąka” powodowały, że reszta pdoopiecznych wybuchała śmiechem. Dzięki temu atmosfera w pomieszczeniu znacznie się poprawiała.

Dla tej opiekunki Paro jest bez wątpienia towarzyszem-robotem, który dostarcza ogromnych korzyści podopiecznym. Według niej, sprawia on, że niektórzy z nich czują się opiekunami, a nie tak jak to zazwyczaj bywa- ktoś się nimi opiekuje, co przynosi wiele korzyści.

paro

Mimo to, tego rodzaju inicjatywy zawsze wywołują kontrowersje. Jak wskazuje Amanda Skarhey, wykładowczyni na katedrze nauk informatycznych na Uniwersytecie w Sheffiels, nie należy wpadać w błędne koło: nie wolno zastępować opieki ludzkiej robotami. Idealnym rozwiązaniem jest ich uzupełnienie.

Rozumie się przez to ich użycie jako dodatek lub narzędzie, które można włączyć do terapii kontrolowanej przez przygotowanych do tego specjalistów. Nie należy zastępować tradycyjnej terapii robotem. Wygląda na to, że do tej pory doświadczenia z Paro były jak najbardziej pozytywne.

 

 

Źródła: http://www.theguardian.com/society/2014/jul/08/paro-robot-seal-dementia-patients-nhs-japan

0 komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

ZALOGUJ SIĘ