ZAPYTAJ DEMO | Zadzwoń do nas, jeśli masz jakieś pytania! +48 22 206 21 85
Jesteś na naszej stronie dla Polski WYBIERZ KRAJ

Projekty wnętrz dla Domów Opieki

Projekty wnętrz dla Domów Opieki

Główne czynniki brane pod uwagę w chwili wyboru Domu Opieki dla najbliższej osoby, to otoczenie placówki lub liczba pracowników. Tak ważny aspekt, jakim jest wystrój wnętrz Domu Opieki, zarówno pokojów podopiecznych jak i wspólnych pomieszczeń, jest z reguły pomijany.

Od lat przeprowadzane są badania, których wyniki wskazują, iż wystrój pomieszczeń w Domach Opieki może znacznie poprawić jakość życia mieszkańców.

Universidad de Palermo (Argentyna)

Sala dziennego pobytu. MªGabriela Zorrilla. Universidad de Palermo (Argentyna)

Uniwersytet w Palermo rozpoczął projekt, którego celem jest udowodnienie tego, że przy projekcie Domu Opieki należy rozważyć takie aspekty, jak dostosowanie projektu do przestrzeni według potrzeb osób starszych w domach opieki tak, aby stworzyć silniejsze poczucie tożsamości, przynależności i autonomii. Jakość życia osób starszych może się poprawić, poprzez utworzenie przestrzeni dostosowanych do ich potrzeb. Szczegóły, takie jak wybór koloru ścian, projekt mebli (kolor, materiał z jakiego zostały wykonane, użyteczność), rozmieszczenie w przestrzeni, oświetlenie, dekoracje, wybór tkanin (zasłony, pościel, koce, poduszki, tapicerka, etc.) również mogą mieć zbawienny wpływ na samopoczucie mieszkańców.

Amerykańskie Stowarzyszenie Geriatryczne opracowało przewodnik eBook o dosyć doraźnym tytule “”Opieka Geriatryczna według projektu”. Przewodnik został stworzony przez specjalistów z sektora zdrowia, farmacji oraz geriatrii. Według autorów książki, wpływ wnętrz w których zamieszkują osoby starsze, jest tak ogromny, iż należy poważnie podejść do tego tematu.

Universidad de Palermo (Argentyna)

Pokój podopiecznego. Mª Gabriela Zorrilla. Universidad de Palermo (Argentyna)

W książce można znaleźć zalecenia dotyczące wyboru najlepszego projektu budynku, mając na uwadze rodzaj opieki jaką zaoferuje dana placówka.
Z drugiej strony, podkreśla się, że każdy szczegół projektu jest ważny. Tak jak na przykład wybór rozmiaru oraz czcionki druku na ulotkach. Autorzy podkreślają, iż osoby starsze często mają problemy ze wzrokiem, w związku z tym należy używać dużych czcionek, a także zastanowić się nad kolorem druku oraz kontrastem tła. Ponadto, tekst powinien składać się z krótkich haseł, a nie obszernych paragrafów.

Wystrój wnętrz jest jednym z dodatkowych zasobów, który może pomóc podopiecznym w poprawieniu wielu aspektów życia mieszkańców.

Architekt: Ismael Valencia

Projekt zmian oraz zabudowa dla Domu Opieki w Aldeacentenera (Cáceres). Architekt: Ismael Valencia.

Więcej:
http://www.fundacionpilares.org/docs/INNOVRESIDARQUITECYMODELO.pdf
http://fido.palermo.edu/servicios_dyc/proyectograduacion/archivos/1526.pdf
http://www.imserso.es/InterPresent1/groups/imserso/documents/binario/600079_el_espacio_y_el_tiempo.pdf

Źródła:
http://fido.palermo.edu/servicios_dyc/proyectograduacion/archivos/1526.pdf
http://www.americangeriatrics.org/

0 komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

ZALOGUJ SIĘ